Ordu Gezilecek Yerler, Ünye, Fatsa, Boztepe Gezi Rehberi

En güzel illerimiz arasında yer alan Ordu, büyükşehir olduktan sonra hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok ciddi bir gelişme göstermiştir. Peki ama ciddi anlamda ordu ili gezi rehberi yapılmak istense hangi noktalar görülmelidir?

Ordu Gezi Rehberi

Gezi denildiği zaman sadece turların yaptığı gezilere takılıp kalmak istemiyorsanız sizin için Ordu ili gezilip görülecek yerleri araştırdık. Öncelikle Ünye’den başlamak istiyoruz. Ünye gerçek anlamda aşmış bir ilçedir. Her zaman içinden geçerken bir gün muhakkak uğramayı istediğim Ünye’nin gezilecek yerlerini detaylı bir şekilde inceledim.

çarşamba ordu

Ünye Gezilecek Yerleri

Karadeniz’in pek çok ilçesi gibi Ünye içinde çok fazla gezi rehberi yer almıyor. Yani gezeceğiniz yerleri çoğunlukla bölgede yaşayan insanlara sorarak buluyorsunuz. Bir de şansınız varsa kahverengi tabelaların peşinden giderek…

Ünye ilçesinde gezilecek yerlere göz attığımızda Ünye kalesi, Çamlık ve sahil şeridi ilk sırada yer alıyor. Özellikle yaz mevsiminde Ünye’ye uğradıysanız kalabalık bir şehir görünümü kazanmış ilçede oldukça güzel bir tur atabilirsiniz. Ünye’nin denizi ve deniz manzarası çok güzeldir. Bu sebepten gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Fatsa Gezilecek Yerleri

Fatsa’nın Ünye’ye oranla bir şanssızlığı var. O da Karadeniz sahil yolunun ilçenin içinden geçmesidir. Çünkü yol oldukça büyük bir zaman kaybı yaşatıyor. Hele bir de trafiğe denk gelirseniz ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Fatsa’da oldukça güzel bir sahile sahiptir. Özellikle yaz aylarında Karadeniz plajları arasında sayılı olan plajlarında yüzebilirsiniz. Dağlara doğru  bir yolculuğa çıkarak mavinin ve yeşilin karışımına gök yüzünden bakabilirsiniz. Aynı zamanda Fatsa’da gezilecek yerler arasında Gaga gölünün de yer aldığını söyleyerek Perşembe’ye yani eski adıyla Yason’a doğru yola çıkalım.

Jason Burnu Ordu

Yason Burnu ve Kilisesi

En son gelişimin üzerinden tam 7 sene geçmiş. Ordu ve Perşembe o kadar güzel ve yaşanılası bir yer ki nereye gidersem gideyim arasıra aklıma gelen birkaç nokta arasında yer aldığını söyleyebilirim. Yason burnuna ulaşmadan önce Karadeniz Sahil Yolunun önceki haline göz atarak yolumuza devam ediyoruz. Yol boyunca karşımıza çıkan muhteşem manzarada ve Hoynat adası gibi anlık güzellikleri solumuza alarak Yason burnuna doğru gidiyoruz.

Genellikle ordu hakkında gezi yazısı aradığım zaman hep aynı notlarla dolu olduğunu gördüm. Güncel olarak yazılmış bir yazı notu yer almadığı için bu gezi notlarına detaylı bir şekilde değinmek gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde Karadeniz gezileri hakkında da çok az bilgiler yer aldığı için bu gezilerin detaylı bir şekilde anlatıldığı bir yazı kaleme almak istiyorum.

Konumuza geri dönecek olursak ; Yason kilisesi nispeten güzelliğini günümüze kadar saklamayı başarmış bir kilise, aynı adı taşıyan bir burun üzerinde bulunuyor. Burnun ucuna gittiğinizde denizin sesinden ve mavinin farklı tonlarından başka hiçbir şey dikkatinizi çekmeyecek… Ben Ordu’da yaşasaydım ara sıra kaçtığım noktalardan bir tanesi kesinlikle Yason burnu olurdu.

Burundan çıktıktan sonra eski adı Vona olan Perşembe’ye doğru yola çıkıyoruz. Perşembe bir balıkçı kasabası, günümüzde endüstriyel balıkçılığın yaygınlaşması sonucu Karadeniz’de bulunan balık kafeslerinin büyük bir çoğunluğu Perşembe açıklarına yerleştirilmiş. Bu da Perşembenin daha hareketli bir yer olmasını sağlamış haliyle…

Perşembe’de deniz kenarında turlayıp eski arkadaşlarla lafladıktan sonra Ordu ili Altınordu ilçesine doğru yola çıkıyoruz.

ordu boztepe teleferik

Ordu Teleferik

Özellikle ordu gezi notları arasında yer alan bir boşluğu daha doldurmak üzereyiz. Ülkemizde nadir olarak teleferikler bir ilin merkezinden yükselir. Hiç şüphesiz bunlar arasında en ayrıcalıklı olan ise ordu teleferiğidir. Çünkü tam olarak Fidangör’ün birkaç yüz metre ilerisinden tam denizin kenarından başlıyor teleferik seferleri. Bu da hem şehrin içinden kolaylıkla Boztepe’ye yükselmenizi sağlıyor. Hem de şehre yüksekten bakmanızı sağlıyor.

Ordu’da teleferik sefası sürdükten sonra tekrar merkeze iniyoruz. Ordu’nun merkezinde bir süre yürüdükten sonra yağmura yakalanıyoruz. Akşam olduğu için kalacağımız otele doğru yola çıkıyoruz. Ordu Bahçelievler mahallesinde yer alan otelimizin manzarası son derece güzel. Anadolu illerine kıyasla Ordu sokakta daha fazla hayatın olduğu bir il gibi görünüyor. Parklarda dolaşan insanların sayısı bir hayli fazla, kaykay yapan gençler ve sokakta gitar çalan pek çok üniversite öğrencisi görüyoruz. Bu bizi mutlu ediyor aynı zamanda pek çok plajı olması da alıştığımız Karadeniz ili görünümünden uzaklaşmasını sağlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*